OstravskeNoviny.cz

Češi kupují stále méně vozidel

V prvním pololetí roku 2013 klesl prodej osobních vozidel o 14 %. Za první pololetí se tedy prodalo 80 818 kusů automobilů. V červnu dokonce lidé kupovali až o pětinu méně automobilů než v červnu loňského roku. Z celkového počtu zakoupily 62 % vozidel firmy.

Důvodem, proč klesla v červnu prodejnost automobilů, byly zřejmě povodně. Lidé se totiž obávali kupovat ojetá vozidla, protože se mohlo jednat o zatopené automobily. A kdo by chtěl zatopený vůz? Na prvním pololetí a prodejnosti automobilů se však podepsala ekonomická recese. V současné době jsou firmy i domácnosti velmi opatrné. Ale automobilové svazy předpokládají, že v druhém pololetí se prodejnost automobilů zase zvýší.

Tradičně se nejprodávanější značkou na českém trhu stala Škoda Auto. Jelikož byly vyráběny nové modely, odbyt klesl o 18 %. Prodalo se tedy 23 826 automobilů. Tržní podíl mladoboleslavské automobilky se tak snížil na 29,5 %. Velmi oblíbenými modely je bezpochyby nová Škoda Octavia, ale také Škoda Fabia a pozadu nezůstává ani nová Škoda Octavia RS. Hned za mladoboleslavskou automobilkou následuje Hyundai, který zaznamenal pokles o 5 %. Prodala 8 067 vozidel a jako třetí skončil Volkswagen, který prodal 7 670 automobilů.

Velmi žádané byly v prvním pololetí roku 2013 malé a mini vozy a hned za nimi následovala střední třída. Celkem 27 % vozidel bylo v provedení kombi a 19 % vozidel hatchback a liftback.

Jestliže si tedy chcete koupit nový automobil, využijte výkup vozidel a svůj starý automobil prodejte. Získáte za něj nějaké peníze a tyto peníze pak využijete na nákup dalšího automobilu.

Nejprodávanější modely

  1. Škoda Octavia – 8 210 ks
  2. Škoda Fabia – 5 430 ks
  3. Škoda Rapid – 3 417 ks
  4. Hyundai i30
  5. Volkswagen Golf

Nechcete-li investovat do nového modelu, můžete nakupovat automobil v některém z autobazaru. Dávejte si ale pozor, aby byl automobil v dobrém technickém stavu. Zkontrolujte tlumič, podvozek, motor a další důležité části automobilu.

Comments are closed.