OstravskeNoviny.cz

EET – záchrana státní ekonomiky po česku

Když nám byla před více než dvěma roky představena elektronická evidence tržeb, byla zdůvodněna absencí moderního nástroje, který by zamezil daňovým únikům a poskytl Finanční správě nástroje umožňující získat informace o tom, jak daňový poplatník vykazuje hotovostní tržby. Předkládaná varianta vycházela z chorvatského modelu a očekávání jsou veliká – podle statistického úřadu se totiž ročně nevykážou příjmy kolem 170 miliard korun (zdroj: Finanční správa).

Je očekávaná realita reálná?

Bohužel, když naši zákonodárci někde opisují, nedočtou návod k použití do konce, takže se od nich nedozvíte, že od spuštění EET v Chorvatsku v roce 2013 zaniklo 5 600 pohostinských a ubytovacích zařízení a dohromady ukončilo činnost celkem 20 000 podnikatelských subjektů. Subjektů, od kterých už nikdy nezinkasují žádnou daň, tím méně DPH.

Těžko říct, proč mají českou ekonomiku zachraňovat živnostníci a drobní podnikatelé, když se na státním rozpočtu podílí asi 7 %. Mezi nimi se nevybere ani těch 18 miliard, které nám slibují v emotivně laděných reklamních spotech.

Konec konců: „Malé firmy jsou naprd“, tvrdí ministr financí (zdroj: Wikipedie).

Kdy a na co se připravit

Pokud se nerozhodnu ukončit činnost, v první vlně se EET dotkne stravovacích a ubytovacích zařízení, které poskytují zákazníkům zázemí (postel, židli…). Stánkaři, kde jsou daňové úniky mnohem vyšší, jsou zatím hájení.

Maloobchodní a velkoobchodní subjekty mají čas se připravit do začátku března 2017. Do té doby musí splnit všechny potřebné body, včetně EET pokladny. Naštěstí celý proces nastavení EET není tak nákladný, jak se zpočátku ukazovalo, nejdůležitější bude nejspíš vybrat správný software.

EET jen u hotovostních plateb

EET vůbec nezasáhne internetové obchody, protože jejich transakce jsou na fakturu. Schůdným řešením, jak se na EET připravit, pokud máte kamenný obchod, je vytvořit k němu ještě nový internetový obchod na platformě, jakou nabízí Shoptet.cz. Pro své klienty mají připravený pokladní software, který vyřeší spuštění EET za ně, propojí se s pokladním systémem v obchodě, a umožní tak přehled o tržbách i skladové evidenci z jednoho místa. Správa obchodu se zjednoduší a pro vás to nepředstavuje nákup žádných drahých zařízení.

Internetový obchod od Shoptetu nabízí víc funkcí, než jen EET pokladnu, a všechny jsou zdarma. Vy platíte jen měsíční pronájem e-shopu.

Comments are closed.