OstravskeNoviny.cz

Hudební mládí se opět hlásí o slovo

Myšlenka koncertního cyklu Jeunesses musicales (Hudební mládež), jenž se v současné podobě objevil v programu Janáčkovy filharmonie Ostrava poprvé zhruba před 17 lety a je určen prezentaci mladých talentovaných muzikantů, je nepochybně chvályhodná.

Tentokrát se v programu večera představí výhradně studenti Fakulty umění Ostravské univerzity. Večer zahájí klavíristé Veronika Kubíčková a Michal Zátopek, kteří kromě Bachova koncertu pro 2 klavíry a smyčcový orchestr přednesou i klavírní party v působivém Saint-Saënsově Karnevalu zvířat. Kromě nich to pak bude flétnistka Janáčkovy filharmonie a zároveň také ještě studentka Petra Olajcová. Ta pro tuto příležitost nastudovala Dopplerovu Uherskou pastýřskou fantazii pro flétnu a orchestr. Zastoupení bude mít i zpěv. Veronika Holbová a Simona Mrázová přednesou árie z oper Dvořáka, Smetany, Delibese.

Orchestr bude řídit mladý dirigent Jakub Žídek, jenž se v Ostravě s Janáčkovou filharmonií již několikrát představil. Koncert 26. ledna 2011 v Domě kultury města Ostravy začíná v 18 hodin. Vstupenky jsou k dostání v pokladně Domu kultury města Ostravy a pobočkách Ostravském informačním servisu.

Hlavním cílem této řady bylo a je vytvoření platformy pro prezentaci vynikajících, mladých hudebníků s velmi kvalitním symfonickým orchestrem „za zády“. Je to jedinečná příležitost pro žáky a studenty uměleckých škol z Ostravy a okolí, aby na vlastní kůži poznali všechna úskalí, ale i pozitiva spolupráce s velkým orchestrem. Z mladých muzikantů, kteří „prošli“ tímto cyklem, se mimo jiné rekrutují stálí členové Janáčkovy filharmonie – jmenujme např. houslistu Pavla Urbana, flétnistku Šárku Vlčkovou nebo fagotistu Jiřího Dřevjaného. Zároveň je to jedna z možností, jak přilákat do publika mladší posluchače – vrstevníky účinkujících.

 

Comments are closed.