OstravskeNoviny.cz

Jak často si dopřávají Japonci sushi? Je to jejich denní chléb?

Pro každou zemi je typické něco jiného. Zatímco v některých zemích se pije čaj s mlékem o páté, u nás vede třeba pivo, které si dopřáváme ke každému jídlu dne. Co se týče Japonců, u nich se nabízí otázka, zdali si každý den dopřávají sushi, jež je pro Japonsko tak typické. I u nás se sice rozjíždí mnoho sushi barů a sushi restaurací, ale nebude sushi nikdy typickým českým pokrmem. Jedná se o typický pokrm japonské gastronomie, a tak si otázku, zdali je pro Japonce sushi denním chlebem, pojďme zodpovědět. 

sushi restaurace

Jak jsme zmínili, sushi je pro Japonce naprosto typické. Je to něco, jako když si Čech dává pivo ke každému pokrmu dne. Zatímco Češi opravdu popíjí pivo denně, byť jen večer při sledování televize, jak je to v Japonsku se sushi? Překvapivě je v Japonsku sushi jídlem určeným jen ke speciálním událostem, rozhodně to není jídlo, které by konzumovali každý den vždy, když na to dostanou chuť. 

Pravdou je, že sushi je pokrm, který se lidé učí i dlouhé roky správně připravit. Možná proto je v Japonsku sushi takovým speciálním jídlem. Dokonce lze říct, že v místě, kde sushi vzniklo, se jí sushi méně než v celé Evropě, kde se tento japonský pokrm stává opravdu velice oblíbeným. 

Japonci si nepřipravují sushi ani doma

Kupodivu si Japonci nepotrpí ani na přípravu pokrmu doma. Většinou si zajdou do tamějších restaurací, protože opravdu je sushi u nich spjaté hlavně s důležitými událostmi, jako jsou narozeniny, party, obchodní schůzky, výročí nebo třeba rodinné obědy, při nichž se většinou zamíří do restaurace. 

Jak často mívají sushi Japonci?

V průměru mají sushi Japonci tak jednou až dvakrát do měsíce. Nedávno však vyplaval na povrch zajímavý průzkum, který přišel na to, že až pětatřicet procent Japonců jí sushi jenom jednou za několik měsíců, Necelých pětatřicet procent Japonců si dopřává sushi jednou měsíce, dvacet procent dvakrát až třikrát měsíčně, pak se tu najdou ti, co si dopřejí sushi jenom jednou ročně – těch je pět procent – a pak je tu minimální procento lidí, kteří si sushi dopřávají i víckrát než jednou týdně. 

Co sushi a Česká republika?

Sushi je u nás velice oblíbené. Ve větších městech jako Praha, Brno, Ostrava apod. je sushi samozřejmě více v oblibě, protože restauraci pravděpodobně nenajdete v malých městech, ale to nebrání nikomu, aby si oblíbený pokrm připravil sám, protože suroviny najdete snad v každém supermarketu.

Comments are closed.