OstravskeNoviny.cz

Jak ochránit své finance před inflací?

Vzrůstající inflace netěší asi nikoho. Není tedy divu, že snad každý, kdo má naspořené nějaké úspory, řeší, jak je před znehodnocením co nejlépe ochránit. Zatímco mírná inflace je žádoucí, protože udržuje ekonomiku v chodu, při současném stavu spotřebitelé přicházejí každoročně o nemalé částky. Investiční mince jsou sice běžnou, ale ne jedinou možností, navíc jejich zhodnocení nějakou dobu trvá.

Co vám peníze nezhodnotí?

Na začátek je potřeba říct, že spořicí účty ani stavební spoření úspory před inflací neuchrání. Úspory se zde totiž navýší jen o několik málo jednotek procent, což zdaleka nepokryje současnou 16% inflaci. Sice mohou zmírnit její dopad, ale nijak razantně.

Co naopak finance ochrání?

Pokud jste v minulosti investovali do státních protiinflačních spořicích dluhopisů, můžete být naprosto klidní. Investice se totiž úročí na základě míry inflace. Tyto dluhopisy se ale letos přestaly vydávat, neboť pro stát představovaly příliš nákladné financování.

S inflací dosahující dvouciferných hodnot nelze investovat zcela bez rizika. Výnosnost pak závisí především na vaší ochotě riskovat. Nejlepším příkladem toho jsou akcie, kdy můžete investovat jak do nízkorizikových variant s nižším výnosem, tak do riskantnějších akcií s mnohem vyšším výnosem. Vyplatí se získat alespoň základní přehled o dění na trhu a diverzifikovat akcií.

Jednou z možností, která vaše peníze ochrání před inflací prakticky bez rizika, jsou nemovitosti. Ať už vám z nich bude plynout pravidelný příjem díky pronájmu nebo budete nemovitost udržovat a zvyšovat jejich hodnotu. Pokud se ocitnete v situaci, kdy budete nutně potřebovat finanční hotovost, můžete nemovitost kdykoliv prodat. Využít můžete i realitní fondy, pokud nechcete nebo nemáte prostředky k investici přímo do realit. Jejich výnosnost ale nemusí stačit na pokrytí vzrůstající inflace.

Comments are closed.