OstravskeNoviny.cz

Jak pečovat o lavičky, které jsou pod širým nebem

Lavičky jsou nedílnou součástí městského mobiliáře i krásné a reprezentativní zahrady. Aby vám vydržely po mnoho let, je potřeba o ně správně pečovat. Jak zajistit správnou péči o lavičky, které jsou vystavené rozmarům počasí? 

Kvalitní parkové lavičky vydrží dlouho

Základem je výroba. Zahradní lavice, které jsou vyrobeny z kvalitního dřeva a jsou opatřeny správnou impregnací, vydrží po mnoho let krásné. Takové parkové lavičky jsou již přímo nachystány k tomu, aby vydržely nejen silné letní slunce, ale také déšť a sněhovou nadílku. Volbou tvrdého dřeva, kovu a povrchové úpravy si zajistíte několik let bez potřeby nového nátěru nebo impregnace. 

Pravidelná prohlídka odhalí první potíže

Pravidelně se snažte lavičky prohlížet. Pokud se objeví první náznak toho, že by potřebovala opravit, snažte se to neprodleně zajistit. Opravou nátěru zajistíte bezpečné užívání celé lavičce. Nejčastěji se stává, že bývá bezpečná barva nátěru poškozena vandaly. V tomto případě stačí lavičku za dne bez deště opatřit novým nátěrem. Kovové součásti jsou ve většině případů již opatřeny velmi odolnou povrchovou úpravou. 

Výměna části lavičky

Pokud je lavička již mnoho let venku, nebo se na ní podepsal útok vandalů, bude potřeba přejít k její renovaci. Zde bude nutné odstranit poškozenou část lavičky a odšroubovat celou desku, která je přichycená ke konstrukci. Vždy si s koupí nové lavičky zjistěte, jakou barvou a povrchovou úpravou byla ošetřena. Následně již stačí jen vyměnit jedinou část a natřít ji do barvy, kterou je ošetřen zbytek. Celá výměna zabere zhruba hodinu. Samozřejmě je ale nutno počítat s tím, že jednotlivé nátěry musí schnout. 

Kontrolujte pravidelně stav laviček, které jsou po celý rok umístěny v exteriéru. Následně budete přistupovat k mnohem menším opravám. Zjistěte si také povrchovou úpravu, která byla během výroby použita. Následná renovace zabere jen minimum času.

Comments are closed.