OstravskeNoviny.cz

Jak postupovat při koupi ojetého vozidla

Pokud sníte o tom, že byste si chtěli pořídit starší auto, ale nemáte dostatek financí na jeho uskutečnění, možná zvažujete, že vyzkoušíte úvěr na auto. Jestliže máte peníze, nic vám nebrání pustit se do výběru vhodného vozidla. Jak poznat jestli parametry uvedené v technickém průkazu se shodují se skutečným stavem automobilu? Nemějte strach, lze to poznat z takzvaných identifikátorů.

Rok výroby
Opravdový rok výroby vozidla se dozvíte například, pokud se podíváte na kódy, které najdete na sklech, sedadlech, ABS, klimatizaci…

VIN
“Rodným” číslem auta je kód VIN. Musí se shodovat s údaji v technickém průkazu. Kód je často vyražen v motorovém prostoru, například na krytu tlumiče, na podlaze nebo v kufru.

Ověření původu vozidla
Ověřit původ automobilu je důležité, ale často složité a pokud to zkoušíte jako jednotlivec, je to skoro nemožné. Nikdy proto nekupujte auto jen tak na “ulici” například přes inzerát, od překupníků…
Ale nezoufejte a nechte to raději odborníkům, kteří zodpovídají za původ vozidla. Vyzkoušejte třeba autobazar a profesionálové v něm vám jistě rádi poradí při výběru vozidla a zaručí skutečný původ auta.

Na závěr
Ověřte si, zda jste obdrželi všechny klíče k automobilu. Když dostanete pouze jeden klíč, trvejte na prohlášení o tom, že původní majitel si žádný klíč nenechal.

Comments are closed.