OstravskeNoviny.cz

Jak ušetřit za vodu? Kapající kohoutek je nejmenší problém…

Voda průběžně zdražuje, což je dostatečný důvod pro to, abychom s ní začali šetřit. Pokud jde o kapající kohoutky, ty se ve většině domácností snad už ani nenachází. Přesto se nabízí množství způsobů, jak celkovou spotřebu vody výrazně snížit a ušetřit tak ročně nemalou částku. Zeptali jsme se instalatérů a vodařů z řemeslnického cechu EKOMPLEX a dali pro vás dohromady následující tipy.

Přestože je spotřeba vody individuální záležitost, podle statistik připadá na jednoho člověka průměrně kolem 110 litrů vody za den. Vodaři Ostrava upřesnili, že nejvíce vody připadá na osobní hygienu a zbytek na ostatní činnosti, jako například praní prádla, úklid, pitný režim apod. Co se týče průměrné roční útraty, pohybuje se kolem 3200 Kč.

Hodně vody se ušetří v koupelně

Nemáte-li velkou zahradu, na jejíž zalévání spotřebujete spoustu vody, pak se na vaší spotřebě nejvíce podílí koupelna. Úspory dosáhnete pouze tak, že budete vodou šetřit a pouštět ji uváženě. Pomůže vám k tomu komfortní páková baterie (pokud ji ještě nemáte), která je praktičtější a úspornější než klasická varianta s kohoutky.

Vodaři Ostrava

Mnohem úspornější než koupání je sprchování, ale i u toho lze snížit spotřebu. Instalatéři Ostrava doporučují montáž úsporné hlavice – perlátoru. Její princip spočívá v nasávání okolního vzduchu a zvýšení průtokové rychlosti pomocí menších otvorů. V praxi je účinnost mytí stejná, ale spotřeba vody nižší.

Možností, jak snížit spotřebu, je daleko více

Bez vody se neobejde ani toaleta. Zkušený instalatér Ostrava z EKOMPLEXU upozornil, že velkou díru do rozpočtu může způsobit protékající WC. Velmi účinně lze spotřebu vody regulovat automatickým WC stopem. Je levný a maximálně účinný. Další možností úspory je výměna toaletní nádržky za model s dvojitým či trojitým splachováním.

 

Instalatéři Ostrava

V kuchyni ušetříte za vodu pomocí myčky na nádobí. Pokud myčku z nějakého důvodu nechcete, myjte nádobí tak, že si dřez napustíte vodou se saponátem a vedle dřez s čistou vodou.

Co se týče zalévání zahrady, značné úspory dosáhnete tak, že si pořídíte barel na dešťovou vodu.

Budete-li dodržovat všechny zmíněné zásady, podaří se vám spotřebu vody výrazně snížit. A každá korunka k dobru se počítá, nebo ne?

Comments are closed.