OstravskeNoviny.cz

Jeden koncert, jeden orchestr, osm dirigentů a vstup zdarma

Ne jeden, ale hned osm dirigentů bude řídit Janáčkovu filharmonii Ostrava na závěrečném koncertu dirigentských kurzů v pátek 22. února od 19 hodin v Domě kultury města Ostravy. Večer se ponese v romantickém duchu, neboť zazní předehra z opery Ruslan a Ludmila M. I. Glinky, dále pak Prokofjevova suita z Romea a Julie a také jeden z nejúchvatnějších klavírních koncertů – Čajkovského koncert pro klavír a orchestr b moll. Sólového partu se ujme Ladislav Doležel. Koncert začíná v 19 hodin a vstup na něj je zdarma, což v dnešní době jistě potěší.
Koncert je vyvrcholením desetidenních dirigentských kurzů, které ve spolupráci s pařížskou konzervatoří Conservatoire national supérieur de musique et de danse de Paris organizuje Janáčkova filharmonie Ostrava. Spolupráce Janáčkovy filharmonie s touto školou, která byla založena v roce 1795 a dnes se řadí mezi nejprestižnější světové umělecké školy, trvá již téměř dvacet let.
Kurzy vede dirigent a pedagog pařížské konzervatoře Zsolt Nagy, který každoročně přijíždí do Ostravy se svými nejlepšími studenty. Kurzy probíhají ve dvou fázích. Tou první je „příprava u stolu“, během níž si studenti před pomyslným orchestrem zdokonalují gesta pod vedením zkušeného pedagoga. Druhou fází je pak přímá spolupráce se symfonickým orchestrem JFO, která pak vrcholí závěrečným koncertem.

Comments are closed.