OstravskeNoviny.cz

Madagaskar 2 – Útěk do Afriky

13. listopadu se v našich kinech objevilo druhé pokračování velmi úspěšného animáku o dobrodružném putování čtyřčlenné zvířecí bandičky do divočiny pod označením Madagaskar. Jednička celosvětově vydělala tvůrcům okolo čtyřista miliónů dolarů, a proto se také rozhodli v jejich díle pokračovat. Tvořili tři roky a už po týdenním promítání opět láme rekordy. V českém žebříčku se vyhoupl na první místo se sto šestnácti tisíci diváků, a tak předčil doposud první Vratné láhve s návštěvností sto sedmi tisíci diváků. Možná i tato čísla napovídají o rostoucí oblíbenosti animovaných filmů a to především těch kvalitnějším, především co se humoru týče.
I když se dle mého názoru Madagaskar 2 – Útěk do Afriky nemůže vyrovnat dějové struktuře prvního dílka, komičnost opět nezklamala a celý příběh se drží pohromadě právě díky ní.
Když jsem se konečně po půl hodině čekání dostala do přeplněného sálu Cinestaru, a to nepočítám výstup s prodejcem vstupenek, uvelebila jsem se na svém sedadle a horlivě očekávala první scény nového Madagaskaru. Po otravných upoutávkách, které ještě více prodloužily již deseti minutové zpoždění si celé kino povzdechlo, když uvidělo otvírák od Dream Works. Tak jako příběh samotný byl zcela originální. Nepamatuji, že bych někdy něco takového viděla. Chlapečka na měsíci vzápětí sekne tučňák za krk a s dalšími jej odtáhne pryč. Se slovy „Výrobně hoši“ Kápo vytáhl na prutu rybku a prohlásil „Vypadá to, že k snídani ukuchtím sushi.“ Za tuto originalitu dávám velké plus.
Madagaskar 2 začíná pytláckým únosem malého Alexe z africkém přírodní rezervace díky níž se dostává do New Yorské zoo. Již od této chvíle mi byl jasný Alexův příběh a jakým směrem se asi bude ubírat. První větší komedií je grandiózní příchod krále Jelimáne, který vyskakuje z dortu, převlečený za slečnu. Start „ vytuněného “ letadla, který do svých rukou převzali zcela tučňáci byl děsivý, ale nakonec i tak vzlétli. Další pobavení přichází při podávání instrukcí letušky – tučňáka. Škoda, že všechny letušky nejsou tak zábavné. Během pádu, který následuje Melman vyznává lásku Glorii, které spí hroším spánkem a Alex se přiznává Martymu, že mu rozbil iPod.
Naši hrdinové opět ztroskotávají, ale tentokrát ve skutečné divočině. A každý z nich prožívá svůj vlastní příběh. Glorie touží po lásce, a tak se seznamuje s naprosto „výmluvným“ Moto Motem. Melman se stává africkým šamanem a léčí všechny druhy zvířat. Mezitím tiše trpí neopětovanou láskou ke Glorii (to se však v závěru změní). Marty zjišťuje, že není opravdu jediná zebra na světe a také je bohužel zklamán, že není až tak výjimečný jak si myslel. Nejdojemnější příběh prožívá Alex. Ten se setkává se svou matkou a otcem.
Dále tato banda věrných přátel společnými silami rozbíjí přehradu, která zadržuje zvěři vodu. Tímto činem se hrdinové zapsali jako čestní členové africké tlupy. Přehradu postavili ztracení turisté, kterým stateční tučňáci ukradli vyhlídkové vozy a rozebrali je na opravu letadla.
Nejsem si jista, zda tvůrci tímto rozložením příběhů volili správně. Děj se mi vůbec nezamlouval právě pro tuto vrstevnatost. Myslím si, že v divákovi po odchodu z kina zůstane leda tak vzpomínka na úchvatné uplatnění tučňáků při boji s americkými turisty a honem na jejich džípy. Rovněž také boj s agresivní babičkou – ta z hlavního nádraží v prvním díle, kterou jedním z ukradených džípu tučňáci přejíždí a okouzlující král jelimán převlečený za arabského šejka, který se svým pobočníkem Morisem přijíždí na plameňácích.
Nezapírám to, že celých 90 minut bylo kino v jednom rauši z dokonalosti vtipných scén, kterých můžeme jak v prvním díle, tak v tomto pokračování nalézt nesčetně mnoho, avšak co se týče animací nic zvláštního se nezměnilo kromě letmých detailů např. pohybu Alexovi hřívy. Co se týče dabingu, naštěstí se role z prvního dílu zůstaly stejné. Opět si nemůžu vynachválit hanácky dialekt lemurů.
Doufám, že se i čtenářům Ostravských novin bude druhé pokračování této animováné komedie líbit, i když má stále co dohánět a jsou patrné i nějaké ty nedostatky. Ať už budete s mými názory souhlasit či ne, snad jsem milovníky filmů i ostatní alespoň svedla k pohrávání si s myšlenkou seznámit se s tímto humorem nabitým příběhem. Přeji příjemnou zábavu.

Comments are closed.