OstravskeNoviny.cz

Nagy zvolil maďarskou hudbu

Šestý koncert Velkého symfonického cyklu Janáčkovy filharmonie Ostrava, který je na programu 17. a 18. února 2011, bude ve znamení maďarské hudby. Dirigent Zsolt Nagy vybral do programu díla Ference Liszta a Ernö Dohnányiho. Z díla nepoměrně známějšího prvního jmenovaného skladatele Liszta vybral Mefistovský valčík č. 1 na úvod a symfonická báseň Les préludes zazní v závěru koncertu. Kromě toho zazní Dohnanyiho Minutes symphoniques, které byly poprvé provedeny pod Dohnányiho taktovkou v prosinci 1934 v sále budapešťské opery. Kromě uvedených skladeb je na programu i Prokofjevův Koncert pro housle a orchestr č. 2 v podání vynikajícího mladého českého houslisty Romana Patočky. Koncerty v Domě kultury města Ostravy začínají v 19 hodin.

Roman Patočka (1981) po absolvování Konzervatoře (Dagmar Zárubová) a Akademie múzických umění (Ivan Štraus) v Praze pokračoval v zahraničním studiu v Utrechtu (Keiko Wataya), Lübecku (Shmuel Ashkenasi) a v únoru 2009 dokončil s mistrovským diplomem Musikhochschule Hanns Eisler v Berlíně (Stefan Picard). Absolvoval mistrovské kurzy v Montpellier, Semmeringu a Izraeli. Je laureátem několika mezinárodních soutěží v Praze, Augsburku, Pamploně, Záhřebu, Paříži, Berlíně. Vystupuje jako sólista u nás i v cizině s renomovanými orchestry, na samostatných recitálech i jako komorní hráč s českými a zahraničními interprety. Hraje na housle cremonského Mistra Enrica Cerutiho (1808 – 1883) u roku 1845.

Zsolt Nagy (1957) studoval od svých 23 let dirigování na budapešťské Hudební akademii u Istvána Párkaie a v letech 1988 a 1989 jako stipendista Sorosovy nadace v Miláně a v Paříži. Dirigentskou kariéru započal v Městském divadle v Békéscsabě, byl asistentem na Institutu nové hudby na Hudební akademii v Karlsruhe a potom hudebním ředitelem Institute of Music Theatre. Pravidelně pořádá mistrovské dirigentské kurzy po celé Evropě (mj. také v Ostravě ve spolupráci s Janáčkovou filharmonií a Janáčkovou konzervatoří). Od roku 1999 zastává funkci šéfdirigenta a uměleckého poradce Israel Contemporary Players a v roce 2002 byl jmenován profesorem dirigování na Pařížské konzervatoři. Dirigoval světové orchestry, uskutečnil nespočet rozhlasových a CD nahrávek a v roce 1999 obdržel ocenění za excelentní interpretaci nové izraelské hudby.

Comments are closed.