OstravskeNoviny.cz

Olomoučtí kriminalisté ukončili vyšetřování prodeje anabolik na internetu

Po roce a půl práce ukončili olomoučtí kriminalisté vyšetřování neoprávněného internetového obchodu s anaboliky s návrhem na podání obžaloby na tři muže ve věku 25, 25 a 24 let. Informovala o tom olomoucká policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

“Muži minimálně od září 2004 do srpna 2007 ve velkém rozsahu provozovali bez živnostenského listu výdělečné podnikání,“ řekla Dolejšová. „Pomocí P. O. boxu olomoucké pobočky České pošty prodávali různé léčivé přípravky – anabolické steroidy, hormonální přípravky, takzvané spalovače tuků, antiestrogeny a další,“ vysvětlila mluvčí s tím, že zboží nabízeli prostřednictvím internetového obchodu. Obvinění podle jejích slov dosáhli obratu 18 milionů korun a jejich čistý zisk po odečtení nákladů byl nejméně devět milionů korun.

Mimo distribuci nepovolených léčiv, která pocházela z asijských zemí, Egypta či Ukrajiny, se pachatelé zabývali také výrobou vlastních přípravků. Ty vyráběli z různých látek, jejichž účinnou složku nakoupili v Asii a pomocné složky v České republice. Tyto přípravky si nechali plnit do ampulí, které pak prodávali jednotlivým odběratelům v tuzemsku i zahraničí. „Kriminalisté objevili v elektronické poště objednávky anabolických steroidů a přípravků na podporu sexuální aktivity hlavně od zahraničních odběratelů,“ dodala Dolejšová.

V průběhu vyšetřování policisté vyslechli přibližně 300 českých odběratelů, kteří prostřednictvím internetového obchodu přípravky nakupovali či užívali. Ve většině případů nenastaly po jejich aplikaci žádné negativní projevy, avšak několik uživatelů popsalo zdravotní problémy, ke kterým mělo dojít následkem aplikace uvedených přípravků.

Podle Dolejšové současný trestní zákon neumožňuje toto nebezpečné jednání, kdy pachatelé poskytnou jakýkoliv přípravek bez jeho testování a schválení státními orgány široké odběratelské síti bez ohledu na věk a zdravotní stav uživatelů kvalifikovat jinak, než jako trestný čin neoprávnění podnikání. „Podle trestního zákona lze uložit za tento trestný čin trest odnětí svobody s horní hranicí tři roky,“ uzavřela policejní mluvčí.

Comments are closed.