OstravskeNoviny.cz

Ostravská televize získala cenu za svůj film Boží duha

Pořady České televize uspěly na mezinárodním televizním festivalu, který v pátek skončil v městečku Bar v Černé Hoře. “V kategorii televizních filmů získalo druhou cenu, Stříbrnou olivu, drama režiséra a scenáristy Jiřího Svobody Boží duha,” uvedla mluvčí ostravského studia České televize Jolanda Pilařová. Film na motivy stejnojmenného románu Jaroslava Durycha vznikl v ostravském televizním studiu a jeho děj se vrací do česko-německého pohraničí těsně na konci války, kde muž a žena s osudy poznamenanými nepřátelstvím hledají cestu ke společnému životu. ČT vysílala film, v němž hlavní role ztvárnili Milan Kňažko a Markéta Hrubešová, letos v květnu.

V kategorii dokumentů dostaly třetí cenu, Bronzovou olivu, díla Naděje a Zrada z dokumentární střihové trilogie Rok 68. Triptych režiséra Viktora Polesného a scenáristy Pavla Kosatíka věnovaný 40. výročí Pražského jara 1968 a posléze tragického srpna vyrobilo pražské Centrum publicistiky a dokumentu.

O ceny se na festivalu ucházelo celkem 65 dokumentů a filmů, které výběrová porota zařadila do soutěžních sekcí z původně přihlášených 170 pořadů z 31 zemí a 4 kontinentů. Boží duha získala ocenění v konkurenci 18 televizních filmů, a Rok 68 soupeřil s dalšími 27 dokumenty. O udělených cenách rozhodla mezinárodní pětičlenná porota složená ze zástupců Francie, Bulharska, Číny, Černé hory a České republiky. Tu zde reprezentoval dramaturg ostravského studia Martin Novosad.

Comments are closed.