OstravskeNoviny.cz

Podzimní turné Janáčkovy filharmonie napříč třemi kontinenty

S nadcházejícím podzimem přichází prestižní turné Janáčkovy filharmonie Ostrava. Přední český orchestr zavítá od října do konce roku na tři kontinenty (!), což jistě stojí za povšimnutí laické i odborné veřejnosti.

Prestižní turné zahájí JFO 14. října v Číně (Peking), kde publiku představí Smetanovu Vltavu, Stravinského Ptáka Ohniváka a celosvětově proslulou Dvořákovu Novosvětskou. Orchestr povede přední čínský dirigent Fan Tao, který s ostravskými filharmoniky pracoval již začátkem října na přípravě 2. abonentního koncertu této sezony. Pro JFO to bude vůbec první vystoupení v Číně a doufejme, že nebude poslední.

Z Číny se orchestr přesune do sousední Koreje, kde odehraje koncerty v Gwangju, Daegu a Busanu. Turné pak vyvrcholí koncertem v hlavním městě Soulu. Repertoár bude pro korejské publikum obohacen o Dvořákův 2. slovanský tanec a Bruchovu Skotskou fantazii. Řízení orchestru se v Koreji ujme bývalý šéfdirigent JFO Theodore Kuchar. Domů se Janáčkova filharmonie vrací 23. října.

Z Asie zamíří hudebníci zpět do vlasti, aby po pouhém týdenním odpočinku odletěli 2. listopadu do New Yorku. Tam se v rámci dvou koncertů představí na festivalu Beyond Cage, pořádaného u příležitosti 100. výročí narození skladatele Johna Cage.

Pod vedením dirigenta Petra Kotíka vystoupí JFO na dvou stěžejních koncertech festivalu, a to v Lincoln Center (5. listopadu) a také na závěrečném festivalu v Bohemian National Hall (7. listopadu).

 Festival, který slibuje mezinárodní účast význačných hudebních těles a světových umělců očekává  širokou mediální odezvu nejen v USA, ale také v Evropě a Japonsku, je jednou z nejprestižnějších a největších akcí tohoto druhu.

Turné tří kontinentů završí Janáčkova filharmonie Ostrava prosincovým turné v Itálii, kde plánuje odehrát během dvanácti dnů neuvěřitelných jedenáct koncertů (!) pod vedením dirigentů Theodore Kuchara, Tomáše Braunera a Koiji Kawamota.

Velkolepá koncertní šňůra by se však nemohla uskutečnit bez štědré podpory magistrátu města Ostravy a Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.

Zahraniční zájezdy jsou pro JFO samozřejmě prestižní záležitostí. Zároveň je to však příležitost jak prezentovat své kvality mimo domácí prostředí a to je vždy velká výzva, která vyžaduje značnou dávku motivace a nadšení. Ani jedno ani druhé Janáčkově filharmonii nechybí. Během 60 let své existence si JFO dokázala vydobýt a udržet jedno z předních míst mezi českými profesionálními hudebními tělesy a ani v budoucnu se tohoto zastoupení nehodlá vzdát. Janáčkova filharmonie Ostrava je platným vyslancem české hudební kultury, o čemž přesvědčí jistě i tentokrát.

Comments are closed.