OstravskeNoviny.cz

Pozvánka na noční komentovanou procházku Ostravou

Dne 19.5 ve 20:00 hod. se uskuteční komentovaná procházka středem města. Součástí bude návštěva třech ostravských interiérů s historikem architektury Martinen Strakošem. Tuto akci pořádá Antikvariát a klub Fiducia.

Pokud máte zájem zúčastnit se této jedinečné příležitosti prohlédnout si neobvyklým způsobem střed centra Ostravy, přijďte 19.5 ve 20:00 hod. před Divadlem loutek, Pivovarská ulice. Zde je sraz a odtud se bude vycházek na procházku.

Téma tohoto projektu je Ostrava za interiéry. Cestou si však budete moci všímat ulic, náměstí a domů, součást je však zastávka u třech domů. Vy budete moci nahlédnout do jejich útrob. Jedná se o interiéry dvou divadel, mezi nimi cézuru vytvoří dům s původními městskými hradbami. Ihned v místě srazu tedy dojde k prohlídce prvního interiéru. Jak už bylo řečeno, sraz je u divadla loutek. Toto divadlo pražských architektů Petra M. Hájka a Gabriely Minářové z
let 1995?1999 prošlo v letech 2009-2012 rekonstrukcí a přístavbou věže. Navštívíte hlavní budovu Navštívíme hlavní, scénu na pomezí kukátkového divadla a studiového prostoru. Budete moci vidět i novou část s alternativním prostorem. Jistě si všimnete cest autorů od postmodernismu k hravé strohosti.

Druhou zastávkou bude sídlo Telepace a TV Noe. Toto místo se nachází za kostelem svatého Václava. Zakladatel této organizace pan Leoš Ryška vám ukáže původní pozoruhodné městské hradby a farskou zahradu.

Poslední zastávkou k prohlédnutí interiéru bude opět divadlo. Konkrétně se bude jednat o Komorní scénu Aréna. Ta od roku 2005 sídlí v domě vedle mostu Miloše Sýkory. Nahlédněte na architektonické skvosty pražské architektky Marcely Steinbachové a malíře Rastislava Juháse. Budete moci porovnat protiklady schodiště a foyer a proti tomu technicistně pojatá studiová scéna.
Mezi těmi to zastávkami se můžete těšit na ulice středu Ostravy.

Akce se koná v rámci Ostravské muzejní noci. Kompletní program muzejní noci si prohlédněte na  www.ostravskamuzejninoc.cz .

Comments are closed.