OstravskeNoviny.cz

Reflexní prvky vám můžou zachránit život

Nehod, které byly způsobeny tím, že chodci či cyklisté nebyli na silnicích v noci vidět, tudíž je řidič zaregistroval většinou pozdě, se do února loňského roku událo opravdu mnoho. Mnohdy si takové nehody z nepozornosti a z ledabylosti vyžádali zbytečně svou nejvyšší daň, a to lidské životy. Od února loňského roku se však reflexní prvky staly povinnými, protože se tenkrát mělo za to, že pomohou v podobných situacích. Od tohoto ustanovení podobných dopravních nehod vážně ubylo, ovšem nezmizely úplně. Možná je to tím, že chodci a i mnozí cyklisté nedodržují toto bezpečnostní ustanovení.

Reflexní prvkyMnozí lidé mají totiž za to, že reflexní prvky existují jen a pouze v podobě reflexních vest, ale už dávno tomu tak není. Je nutné si uvědomit, že reflexní vesty mají už jen řidiči ve svých autech, protože se jedná o povinnou výbavu, a také ti, kteří pracují na stavbách či v podobných průmyslových odvětvích. Reflexní prvky se dnes dají koupit v takové podobě, kterou na sobě či na příručním zavazadle ani nepostřehnete. Řidiči ji však uvidí dostatečně brzo.

Pamatujte – i nepatrný reflexní prvek umožní, že budete ve tmě viděni

Mezi nejoblíbenější formy reflexních prvků se řadí rozhodně reflexní pásky, které se však nenosí na rukou, pro něž jsou určené. Dámy si je navinou na ucho kabelky, pánové si tyto „náramky“ navinou na ucho batohu a cyklisté si je většinou namotají na nohu nebo přichytí pod sedátko. V každém případě se jedná o viditelný reflexní prvek, který upozorní každého řidiče, že se na silnici nacházíte.

Dětem se nejčastěji kupují reflexní prvky ve formě klíčenek nebo přívěsků, které si uchytí na školní batoh. Přece jenom v zimním období díky kroužkům mohou děti chodit domů za tmy, proto dbejte i na jejich bezpečnost na silnicích a chodnících.

Další oblíbenou formou těchto prvků jsou i reflexní samolepky.

Comments are closed.