OstravskeNoviny.cz

Slezská Ostrava se zapojí do “romského” projektu

Posledním ze dvanácti míst, kde zahájila projekt Lokálního partnerství vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách, je od pondělí Slezská Ostrava. Novinářům to řekla v Ostravě ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková (SZ).

Agentura se chce zaměřit na vzdělání, zaměstnání, bydlení, sociální zajištění a zdravotní péči pro Romy. Spolupracovat budou vzájemně vedle úřadů také místní školy, strážníci i policie, odborné zázemí poskytne Fakulta sociálních studií Ostravské univerzity i nevládní organizace. “Romské rodině nabídneme lepší bydlení, když si ale její členové seženou práci, aby ho zaplatili. Pokud si nedokážou najít zaměstnání, vybereme projekt, v němž se mohou vzdělat a pak jim práci pomůžeme zajistit,” řekl ředitel agentury Marek Podlaha.

Nyní má agentura podle Podlahy na svou činnost přislíbených 100 milionů korun ze státní kasy, z toho 80 milionů může rozdělit na konkrétní akce ve dvanácti lokalitách, kde pilotní projekt realizuje.

Podle starosty Slezské Ostravy Antonína Maštalíře (ČSSD) se z 21 tisíc obyvatel obvodu bude projekt týkat zhruba čtyř tisíc lidí. Za problémové lokality označil Novou osadu v Kunčičkách, kde z 524 bytů obývají 400 Romové. “Nerad bych, aby to v Nové osadě dopadlo podobně jako Na Liščině na pomezí Muglinova a Hrušova, kde Romové zcela zničili byty, doslova si vytrhali střechy nad hlavami, a teď nemají kde bydlet,” uvedl Maštalíř.

Comments are closed.