OstravskeNoviny.cz

Sólistou koncertu je Jiří Vodička

Závěrečný koncert dirigentských kurzů, který Janáčkova filharmonie Ostrava pořádá ve spolupráci s Pařížskou konzervatoří, se uskuteční v pátek 11. února 2011 v 19 hodin v DKMO.

Pařížská konzervatoř, vznikla již v roce 1795 a v současnosti se řadí mezi nejprestižnější  světové  umělecké  školy.  Ze  slavných  jmen  spojených s touto vysokoškolskou institucí jmenujme například Mstislava Rostropoviče, Christu Ludwigovou nebo Wilhema Kempa.

Na koncertě, který je vyvrcholením desetidenních dirigentských kurzů, se ostravskému publiku představí mladí francouzští dirigenti. Pod jejich taktovkou  zazní  díla ruských  skladatelů. V první  části to budou skladby P. I. Čajkovského – předehra k baletu Romeo a Julie a Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 35. Sólového partu se ujme fenomenální český houslista Jiří Vodička. Tento dvaadvacetiletý rodák z Ostravy, kterému se přezdívá „český Paganini“, sklízí úspěchy doma i v zahraničí. Vodička hraje na zapůjčený nástroj českého houslaře K. B. Dvořáka z roku 1897.

V druhé části koncertu zazní Svěcení jara Igora Stravinského. Jde o jednu z nejvýznamnějších skladeb hudby dvacátého století. Na své premiéře v Paříži 29. května 1913 způsobila skandální potyčku, zapříčiněnou novátorskými technikami, zejména složitými rytmickými strukturami a užitím disonance. Dějově je skladba rekonstrukcí slovanského pohanského jarního rituálu a dělí se na dvě části, první se jmenuje Uctívání země, druhá Obětování. Vstup na koncert je zdarma.

Comments are closed.