OstravskeNoviny.cz

Soud sesadil Bolka Polívku z trůnu Valašského království

Herec Bolek Polívka prohrál v úterý u Vrchního soudu v Olomouci spor o Valašské království. Vrchní soud tak potvrdil výrok krajského soudu v Ostravě z prosince 2007. Krajský soud tehdy zamítl žalobu Farmy Bolka Polívky, s. r. o. i samotného Boleslava Polívky na Tomáše Harabiše a na Valašské království, s. r. o. na ochranu proti jednání nekalé soutěže a ochranu proti zásahům do autorských práv. Vrchní soud rovněž Farmě Bolka Polívky a Boleslavu Polívkovi nařídil zaplatit soudní výlohy.

Vrchní soud odročil 2. září jednání kvůli nepřítomnosti svědka Vratislava Tomečka, na jehož účasti Polívkův právní zástupce trval. Jeho úterní hodinový výslech ovšem podle předsedkyně senátu Jany Maiové spíše hovořil v neprospěch Polívky.

Žalobci původně zdůrazňovali, že myšlenka a vytvoření Valašského království a jako jeho reprezentanta Valašského krále je autorským dílem Boleslava Polívky. Domáhali se, aby bylo určeno, že u Úřadu průmyslového vlastnictví registrovaná známka „Valaske kralovstvje“ zasahuje do autorských práv Boleslava Polívky. Chtěli, aby bylo zakázáno používat při podnikání sousloví „Valašský král“ a „Valašské království“. Obdobně tak i sousloví vytvořených spojením slov se společným základem „Valach“ a „Král“ včetně překladů do cizích jazyků. Konečně aby žalovanému byla uložena povinnost změnit název své obchodní firmy.

Tomáš Harabiš krátce po vynesení rozsudku vyjádřil s jeho zněním uspokojení. Naopak právní zástupce Farmy Bolka Polívky a samotného Boleslava Polívky Jindřich Vítek uvedl, že po prostudování rozsudku zřejmě navrhne Polívkovi možnost dovolání k Nejvyššímu soudu.

Před Vrchní soud v Olomouci se v úterý rovněž dostavila krojovaná skupinka členů Spolku pro zachování valašských tradic ze Vsetína. Několik z nich pak přišlo i do jednací síně. „Přišli jsme podpořit Bolka Polívku, protože je to férový chlap,“ řekl starosta spolku Jaroslav Malučký.

Comments are closed.