OstravskeNoviny.cz

Sváry zření / Fasety modernity na přelomu 19. a 20. století / 1890–1918

 

Bohumil Kubišta Dvojník
Bohumil Kubišta Dvojník

 

Výstava Sváry zření je zaměřena na zlomovou epochu dějin českého umění přelomu 19. a 20. století. Období let 1890−1918 přineslo celou škálu uměleckých proudů, např. impresionismus, symbolismus, expresionismus či kubismus, a dalo vyrůst řadě klíčových osobností jako byl Antonín Slavíček, František Bílek, Josef Váchal, Emil Filla, Bohumil Kubišta, Josef Čapek či Jan Zrzavý.

 

 

 

Sváry zření zdůrazní vymezená léta jako vnitřně se prorůstající útvar, plný napětí a střetů. Do těsného sousedství vstoupí práce, jež by se za jiných okolností vedle sebe neobjevily.

Návštěvník výstavy tak pronikne do mimořádně plastického a jedinečného odkazu české výtvarné kultury, jejíž význam přesáhl hranice tehdejšího Rakouskouherska.

Na uskutečnění této výstavy se podílelo 50 dílčích subjektů, byla zapotřebí spolupráce mnoha významných galerií a muzeí České republiky a také pomoc soukromých sběratelů. Tímto všem děkujeme za ochotnou spolupráci a podporu.                                                     

 

V rámci výstavy proběhnou komentované prohlídky Marie Rakušanové, Karla Srpa, Petra Wittlicha. Vojtěcha Lahody a přednáška Otty M. Urbana.

 

Generální partner Vítkovice Holding, a. s.

 

Výstava potrvá od 3. 12. 2008 do 28. 2. 2009 v Domě umění (Jurečkova 9, 702 00 Ostrava) 

Comments are closed.