OstravskeNoviny.cz

V Bohumíně si s rampouchy poradili

V Bohumíně běží naplno práce na odstraňování nebezpečných rampouchů a sněhových převisů. Město, které je největším majitelem bytových domů v Bohumíně, povolalo do služby pracovníky z městské společnosti BM Servis i soukromé firmy specializované na práci ve výškách. Hlavním cílem je zabránit případným úrazům v důsledku uvolnění zledovatělých vrstev a jejich pádu například na chodníky. Délka některých rampouchů na domech přesahuje totiž i půl metru.

Tam, kde rampouchy směřují na chodníky nebo se nacházejí nad vstupními dveřmi do jednotlivých domů, město rozhoduje o jejich odstranění. Radnice eviduje několik desítek hlášení. „Podněty dostáváme od nájemníků, domovníků i našich bytových techniků. Stav u jednotlivých domů vyhodnocujeme a tam, kde by mohlo dojít k ohrožení zdraví, zasahujeme. Přestože maximálně využíváme dostupné kapacity, nemůže být ale na všech místech zároveň,“ řekl Stanislav Svrčina, vedoucí oddělení budov majetkového odboru bohumínské radnice.

Shazování sněhových převisů a rampouchů ze střech je povinností majitelů domů a objektů. Město, které je v Bohumíně největším vlastníkem bytových domů, odhaduje náklady na tento druh prací spojených se zimní nadílkou na desítky tisíc korun. Náklady město uhradí z vybraného nájemného. „Ryze zimní počasí nadále trvá a výhledově zřejmě k velké změně nedojde. Může se proto stát, že tam, kde dnes rampouchy shodíme, se za den či dva objeví znovu. I přesto ale vysíláme do terénu pracovníky, aby situaci řešili, i když víme, že nepůjde o levnou záležitost. Zdraví a bezpečnost je na prvním místě,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD).

Městem proto projíždějí výsuvné plošiny městské společnosti BM Servis a po střechách slaňují výškoví pracovníci specializovaných soukromých firem. „Přestože se jistíme, musíme být opatrní, protože sníh je kluzký. Mimořádnou pozornost při shazování věnujeme také tomu, aby pod domy v době odstraňování rampouchů nikdo neprocházel. Pár minut si tak musejí počkat i ti, kteří v domě bydlí,“ řekl výškový pracovník Vojtěch Opic s tím, že o jejich služby je teď mimořádný zájem. Za den stihnou při mírném počasí „očesat“ od rampouchů a převisů i šest obytných domů. Záleží na velikosti objektu a rozsahu námrazy.

Comments are closed.