OstravskeNoviny.cz

Večer pro hudební naděje

Další z mladých talentovaných muzikantů se představí  na druhém z koncertů Janáčkovy filharmonie nazvaných Jeunesses musicales aneb Hudební mládí, který se tentokrát ponese v duchu dechových nástrojů.

Jako první vystoupí hráčka na saxofon Kateřina Juřenová, studentka 4. ročníku Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě, která přednese Tomasiho Baladu pro altsaxofon. „K této skladbě mě přivedl francouzský saxofonista Philippe Portejoie, ke kterému chodím na kurzy. Vyprávěl mi o básni, která Tomasiho inspirovala, a když jsme na této skladbě pracovali, snažili jsme se do výrazu zahrnout její děj. Vzpomínám na skvělé hodiny, kdy Philippe tancoval po třídě a naváděl mě k veselému nebo smutnému projevu,“ říká Kateřina.

Poté bude pódium patřit člence Janáčkovy filharmonie Ostrava, sóloflétnistce Markétě Hrdové. Ta si vybrala Bizetem inspirovanou Borneho skladbu Carmen – Fantazie pro flétnu, o které říká: „Bizetovu operu Carmen jsem si zamilovala již v dětství, kdy jsem ji viděla poprvé, i proto byla její flétnová fantazie jasnou volbou. Posluchačsky se stala velmi oblíbenou, protože je seskládána z nejznámějších úryvků slavné opery a jejich variací. Tato skladba je plná energie, vášně a emocí. Fantazie je náročná po technické, zvukové, ale hlavně výrazové stránce, právě kvůli vyjádření všech emocí beze slov.“

 

Orchestr bude dirigovat Marek Prášil, který ještě před časem dělil své hudební ambice mezi klarinet a dirigování, ale poté co přijal angažmá v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, zvítězila taktovka. „Klarinet mi občas chybí, ale práce v divadle mně naplňuje a baví…,“ doplňuje Marek.

Koncert se uskuteční ve čtvrtek 20. února od 18 hodin ve společenském sále Domu kultury.

Zdroj: Janáčkova filharmonie Ostrava

 

Comments are closed.