OstravskeNoviny.cz

Závěrečný koncert nabídne Beethovenovu Druhou a Lisztovu Faustovskou symfonii

Závěrečný koncert 57. koncertní sezóny Janáčkovy filharmonie Ostrava pod taktovkou šéfdirigenta Theodore Kuchara 12. a 13. května 2011 ve společenském sále Domu kultury města Ostravy bude ve znamení symfonií dvou velikánů světové hudby.

V úvodu zazní Beethoven. Konkrétně pak jeho Druhá symfonie D dur, o níž dobový tisk napsal mimo jiné i toto: „Křiklavá potvora, zasažený divoce se svíjející drak, který nemůže umřít a který zuřivě mlátí kolem sebe vztyčeným ohonem, ještě když krvácí z posledního.“ Jistě nelze toto exaltované a barvité vyjádření zevšeobecnit, ale přece jen je patrné, že názor na toto dílo se odvíjel od schopnosti toho kterého posluchače přijmout či odmítnout jeho novátorství a dravost.  Symfonie vznikala při prvních příznacích skladatelovy ztráty sluchu, přesto je skepse prodchnuta názvuky optimismu až k radostnému vyvrcholení díla. Premiéru si skladba odbyla v roce 1803 ve Vídni.

Druhá půle večera bude patřit Lisztovi a jeho Faustovské symfonii. Myšlenky hledání smyslu života, otázky podstaty lidství, harmonie citu a rozumu a na druhé straně skepse a nihilismu obsažené v Goethově básnickém veledíle Faust se staly zdrojem inspirace mnoha dalším umělcům napříč všemi druhy umění včetně hudby. Jako příklad můžeme jmenovat třeba Faustovo prokletí (dramatické oratorium H. Berlioze), Scény z Goethova Fausta (oratorium-kantáta R. Schumanna); Faust a Markétka (opera Ch. Gounoda); Faust (klavírní sonáta S. Rachmaninova), Symfonie tisíců (symfonie G. Mahlera; ve druhé části je zpracována závěrečná scéna z Goethova Fausta) a mnoho dalších.

Ferenc Liszt – maďarský skladatel, nejslavnější klavírní virtuos 19. století, dirigent, hudební pedagog a spisovatel a organizátor hudebního života, strávil 13 let svého života jako dvorní kapelník ve Výmaru. Liszt si velmi dobře uvědomoval, že tu žili i Goethe a Schiller. V roce 1857 byl ve městě odhalen pomník této básnické dvojici. Liszt při této příležitosti uspořádal ve městě hudební festival, během něhož uvedl také v premiéře svou Faustovskou symfonii. Základní myšlenky díla Liszt promítá do tří částí věnovaných hlavním postavám Goethovy básně – Faustovi, Markétce a Mefistofelovi. Závěrečná část pak vrcholí patetickým chorálem sboru (v podání Pěveckého sdružení moravských učitelů za řízení Lubomíra Mátla) podpořenou orchestrem, hukotem varhan a zvukem zvonů, v němž duše po bludné pouti světem obrazně dosahuje rajské blaženosti.

Koncerty začínají v 19 hodin a vstupenky lze zakoupit v pokladně DKMO nebo v pobočkách Ostravského informačního servisu.

Comments are closed.