OstravskeNoviny.cz

Zima nekončí. Zimní pneumatiky zatím nepřezouvejte!

Aktuální počasí, které můžete vidět za okny, ukazuje, že zima ještě zdaleka nekončí. Ministerstvo dopravy vyzívá řidiče, aby ještě zimní pneumatiky na letní nepřezouvali. Sice řidiči již od 1. dubna 2013 nemají povinnost mít nasazené zimní pneumatiky, ale kvůli chladnému počasí budou i v dubnu ideálnější než letní pneu. Pojďme se podívat, jak to bude s počasím v dalších dnech vypadat.

Letošní situace je na rozdíl od jiných let odlišná. V loňském roce v této době se teplota pohybovala kolem 20 °C a dle předpovědi meteorologů budou teploty na přelomu března a dubna neustále na bodu mrazu. Můžete čekat ještě sněhové přeháňky a ledovku. Na takové silnice se letní pneumatiky rozhodně nehodí. Ministerstvo dopravy tedy vybízí, aby řidiči ještě svá vozidla nepřezouvali.

Když se teplota pohybuje kolem 7 °C, pak je ideálnější zvolit spíše zimní pneumatiky, které se vyznačují lepšími adhezními vlastnostmi. Díky zimním pneumatikám v takové teplotě si můžete zajistit vyšší bezpečnost na silnici. Letní pneumatiky s klesající teplotou tuhnou a tvrdý povrch je špatně snášen s vozovkou.

V únoru prodejci pneumatik zaznamenali, že se jejich prodej, a to zejména letních pneumatik, zvýšil až o třetinu. Jelikož byly letos suroviny levnější, cena letních pneumatik se o pět procent snížila, což určitě ne jednoho řidiče potěší.

Zimní pneumatiky musí mít řidič na svém vozidle od 1. listopadu do 31. března na celém území v České republice pouze v případě, že se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza, nebo lze tuto událost předpokládat.

Kupte si pneumatiky, které mají na auto esa v rukávu. Jedině tak si zajistíte perfektní jízdní vlastnosti. Je důležité se jak u letních, tak i zimních pneumatik ohlížet hlavně na kvalitu.

Comments are closed.