OstravskeNoviny.cz

Petr Kajnar končí v ČSSD

Od včerejšího večera již ostravský primátor Petr Kajnar není členem ČSSD. Funkcionáři okresního výkonného výboru strany potvrdili rozhodnutí porubské organizace z konce ledna.

Minimálně osm let, co zastával funkci primátora města, byl Petr Kajnar nejvýraznějším politikem ČSSD v regionu. Od včerejšího večera je nestraník. Prohrál svůj boj s křídlem kolem porubského starosty Lumíra Palyzy, který včera získal i nominaci na post primátora pro podzimní komunální volby, a poslance Adama Rykaly. Vyvrcholila tak skoro dva roky trvající vnitrostranická válka mezi dvěma tábory uvnitř ostravské ČSSD.

Ačkoliv předseda organizace Adam Rykala hovoří o tom, že straníci “trestají” Kajnara za jeho žalobu na nedemokratický způsob sestavování kandidátek, příčiny sporu budou zřejmě mnohem hlubší.  Jak je patrné z dřívějších výroků obou stran v médiích,  trvá válka uvnitř ostravské ČSSD minimálně dva roky. Za oběť mu již padli například bývalý místostarosta městské části Ostrava-Jih Radim Lauko a zastupitel města Richard Bednařík. Někteří členové strany hovořili již dříve v médiích o účelovém zakládání a rušení místních organizací a hromadných a účelových přesunech členů mezi stranickými buňkami, které měly za cíl posílit vliv Rykalova a Palyzova křídla před vnitrostranickými primárkami.

Dalšími adepty na vyloučení jsou starostka Bartovic a Radvanic Šárka Tekielová a náměstek primátora Tomáš Sucharda. Za oběma sice stojí jejich místní organizace, ale ani to je zřejmě před vyhazovem neochrání. Březnová konference s nejvyšší pravděpodobností jen potvrdí včerejší návrh na ukončení členství. Tekielová v dnešní Mladé frontě dnes označila celou věc za šaškárnu: “Nechci být součástí totalitního režimu, který panuje poslední dva roky v ostravské ČSSD. Předseda Rykala je nevyzrálý mladý muž. Minulý měsíc mě v tisku chválil, že dobře pracuji pro ČSSD, teď mě vylučuje za poškozování strany. Je to šaškárna, nehodlám se jí víc účastnit….” Celkovou situaci uvnitř partaje dokresluje i klesající zájem o členství v ČSSD a odchody členů. V lednu ji údajně jen v Ostravě opustila zhruba stovka lidí, kteří znovu neuhradili stranické příspěvky.

Jaká bude politická budoucnost ostravského primátora není zatím zřejmé. Již dříve byl podle některých médií osloven jinými politickými subjekty, hovoří se rovněž i o variantě sestavení nezávislé kandidátky. Otazník visí také nad tím, zda zůstane poslední půl rok ve funkci primátora, anebo zda budou sociální demokraté ve svém tažení pokračovat.

 

 

 

Comments are closed.