OstravskeNoviny.cz

Blíží se jarní detox, čím začít?

zahřívaný tabák

Jaro už pomalu ťuká na dveře. Ponuré zimní měsíce tak snad zanedlouho vystřídá poněkud optimističtější počasí a po dlouhé době si opět dobijeme energii venku na slunci. S příchodem jara se však naprosto paradoxně často dostaví i ona pověstná jarní únava. Vše ale není tak černé jak se zdá. Nejenom, že si s ní dokážete poradit, můžete jí dokonce i předejít. Kromě sepsání novoročních předsevzetí totiž můžete nový rok zahájit i lehkým jarním detoxem, který vám pomůže nastartovat tělo a nabrat dostatek sil hned zkraje roku. 

Všeho s mírou

Slovo detox může budit poněkud negativní emoce. Mnoho z vás si možná představí extrémní děsivé hladovky. Není tomu tak. Cílem detoxu je především na chvíli tělu odlehčit a dát mu prostor se znovu nadechnout…doslova. Ideálním způsobem, jak tohoto jarního restartu dosáhnout, je krátkodobé upravení a dodržování naší životosprávy. 

Tělo i mysl v rovnováze

První krok detoxu je začít si hlídat, zda během dne vypijete dostatečné množství vody. To, že uhasíte žízeň sladkým nápojem, však neznamená, že vaše tělo je hydratované. Naopak slazeným nápojům je dobré se v tomto období zcela vyhnout. Stejně jako cukrovinkám. Ano, je to kruté, ale pro sladkosti v tomto případě platí stejné omezení. Příjem nezdravých cukrů totiž tělu rozhodně neprospívá, a naopak ho dost zatěžuje. Svou oblíbenou pochoutku tak můžete nahradit například čerstvým ovocným salátem nebo populárním smoothie. Zařazení většího množství ovoce a zeleniny do jídelníčku by v tomto období rozhodně nemělo chybět. Ovoce a zelenina díky obsahu vitamínů a antioxidantů pomohou vašemu tělu s regenerací a přispívají k posílení imunity. Bohatý obsah vlákniny, který z nich také čerpáme, zase přispívá ke správné funkci střev. Pokud je to možné, ze své stravy se pokuste na čas vyškrtnout průmyslově zpracovávané potraviny. Je jasné, že v současnosti je jejich vynechání velmi náročné. Pokuste se je proto alespoň částečně nahradit. Detox ale rozhodně není pouze o správné výživě. Do svého denního programu se tedy pokuste zařadit více pohybu, v ideálním případě na čerstvém vzduchu. Pobyt venku totiž prospívá nejenom našemu tělu, ale i psychice. Podle průzkumů pobyt na čerstvém vzduchu významně snižuje stres, zvláště pak třeba procházka v lese. Nejenom, že vám tak poděkuje vaše tělo, ale zároveň si trochu pročistíte hlavu.

Na co si dát pozor

Jarní detox se však nezaměřuje pouze na to, co do jídelníčku zařadit, ale i na to, co z něj naopak částečně nebo úplně vyřadit. Kromě zmiňovaných sladkostí a sladkých nápojů je také dobré se zamyslet nad našimi běžnými zvyky. Například alkoholu bychom tak měli dát na chvíli sbohem. Uvidíte, že po krátké pauze si skleničku vína vychutnáte dokonce i s lepším pocitem. Ideální rozhodně nejsou ani tabákové výrobky. Přestat s oblíbeným zvykem na týden či dva však není vůbec jednoduché. I v tomto případě se ale nabízí poměrně jednoduché řešení.

Bezbolestné řešení

Své záliby v tabáku se nemusíte nadobro vzdávat. Stačí se porozhlédnout po méně škodlivé alternativě, kterých je v současné době naštěstí na trhu již mnoho. Velké popularitě se těší například zařízení na zahřívaný tabák. Mezi ty nejoblíbenější se řadí například Pulze. Na rozdíl od klasických výrobků během jejich užívání nedochází ke spalování. Díky tomu tak nedochází ke vstřebávání škodlivých látek jako je:

  1. Dehet
  2. Oxid uhelnatý

Pulze díky inovativní technologii snižuje škodlivost až o 80%. Absence kouře také řeší problémy, se kterými se běžně potýkají uživatelé klasických tabákových výrobků jako je:

  • Zápach oblečení
  • Žloutnutí zubů a nehtů
  • Škrábání v krku

Pokud se tedy rozhodnete vrhnout do pořádné jarní detoxikace, rozhodně je dobré nepodcenit žádnou oblast zdravějšího životního stylu. Obávaná jarní únava vám pak rozhodně nemusí dělat vrásky na čele.

Autor: Elena Gotfried

Comments are closed.